Kadınlarımız geleceğimizdirUNESCO’nun 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü olarak 1977 yılında ilan etmesinden bu yana dünyanın her yerinde kutlanmaya başlandı. Bu tarih kadınları anmak, kutlamak, çiçekler ve hediyeler vermek amaçlı değil; kadın hakları, kadın-erkek eşitsizliği, cinsel istismar ve kadına şiddet gibi konuların öne çıkarılması ve çözüm önerileriyle gündeme gelmelidir.Türkiye’de de, dünyada gelişmekte olan tüm ülkeler gibi “kadın hakları” ne yazık ki henüz istenen seviyelerde değil. Kadınların haklarını kazanma mücadelesinin, sarf ettiği emeklerin, kadınların değerinin önemsendiği gün keşke yalnızca 8 Mart değil, her gün olsaydı... Ancak dünya üzerinde bu sadece 1 gün hatırlanıyor ve ertesi günden itibaren unutulmaya başlıyor. 8 Mart özünde bir farkındalık günüdür ve kadınlarımızın değeri asla bir güne sığdırılamaz.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2019 yılı verilerine göre, 2019 yılında 474 kadın erkekler tarafından ekonomik sıkıntı, boşanma isteği ya da barışma isteğini reddetmesi gibi nedenlerle öldürüldü. Cinsel şiddet ve çocuk istismarı ise artarak devam ediyor. 2019 yıllık raporu, Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan kadın cinayetlerinin ve istismar vakalarının artarak devam ettiğini gözler önüne serdi. Ne yazık ki her gün yüzlerce kadının psikolojik ve fiziksel şiddet gördüğü, öldürüldüğü ya da istismara uğradığı, tecavüz edildiği bir dünyada yaşarken, yapabileceğimiz en önemli şey, çocuklarımızı doğru bir bilinçle yetiştirmek, onların bu konuda farkındalığını ve duyarlılığını artırmaktır. Toplum olarak ancak bu bilinçle hareket ettiğimizde artan istismar ve cinayetlerin önüne geçebiliriz. Unutmayalım ki; kadınlarımız geleceğimizdir.

Follow Magazin Mart sayısı kapak röportajımız için; başarılı siyasetçi, Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü’yü seçtik. İki yıl önce yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi 27. Dönem milletvekili seçilen Süllü, Eskişehir Cam Sanatları Müzesi’nde gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajda, siyaset ve özel hayatı hakkında samimi açıklamalarda bulundu.

Bir diğer konuğumuz olan Eskişehir’in genç ve başarılı avukatlarından Ali Önal’a Kişisel Verilerin Korunması Hakkında geçtiğimiz günlerde de ülkemizde de kabul edilen kanun ile ilgili sorular sorduk. Çalışma ofisinde sorularımızı yanıtlayan Önal, kişisel verilerin işlenmesi hakkında özel sektörden, kamu kuruluşlarına kadar herkesin dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın kurucu oyuncuları arasında yer alan sinema ve tiyatro oyuncusu Elif Melda Yılmaz ile de çok özel ve keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. İş ve özel hayatına dair hakkında bilinmeyenleri bizlerle paylaşan Elif Melda Yılmaz, sayısız başarısını sığdırdığı kariyerinde, asıl uzmanlığının oyunculuk olduğunu, yaptığı diğer işlerin ise hayatına büyük tecrübe ve mutluluk kattığını dile getirdi.

Mart sayımızın bir diğer ismi olan, Eskişehir gece hayatının sevilen seslerinden Şebnem Sezer ile Abacı Konak Otel’de bir araya gelerek çarpıcı bir röportaj gerçekleştirdik. Şarkıları ve güçlü sesi dinleyenleri mest ederken, güzelliğiyle de kendisine hayran bırakan başarılı şarkıcı; müzik hayatına küçük yaşlarda başladığından bahsederken, söylediği şarkıların ruhuna ve kalbine dokunması gerektiğini ve müziğe duyduğu aşkı tüm samimiyetiyle anlattı.

Dünya Kadınlar Günü’ne özel bu ay siyaset, kültür-sanat, moda ve tiyatro konusunda Eskişehir’in sevilen ve başarılı isimlerin hayatlarına dokunduk ve size en özel röportajlarını aktardık. Şehirde yeni açılan mekânlar, kadınlar günü etkinlikleri ve renkli organizasyonlarla yine dopdolu bir sayımızla daha sizlerleyiz.

2020 yılının tüm olumsuzluklarına inat, güneş içinize her sabah daha parlak doğsun. Baharı hayatınıza katmanız dileğimle, keyifli bir Mart ayı diliyorum.
Esra Güneş
Genel Yayın Yönetmeni